• Архів 2023 р.
 

 
1 травня 2023 р.

...... Рейтинг-лист ФІДЕ на 1 травня 2023 року.
У світову сотню входять 7 шахістів України: Павло ЕЛЬЯНОВ (2705), Ігор КОВАЛЕНКО (2674), Андрій ВОЛОКИТІН (2674), Антон КОРОБОВ (2664), Руслан ПОНОМАРЬОВ (2664), Юрій КРИВОРУЧКО (2656), Василь ІВАНЧУК (2655).
До сотні найсильніших шахісток світу входять 5 представниць України: Марія МУЗИЧУК (2515), Анна МУЗИЧУК (2504), Юлія ОСЬМАК (2440), Анна УШЕНІНА (2434), Наталя БУКСА (2406)).
У списку ста найсильніших юнаків троє українців: Платон ГАЛЬПЕРІН, Ігор САМУНЕНКОВ, Владислав ЛАРКІН.
У сотні найсильніших дівчат 2 українки: Єлизавета ГРЕБЕНЩИКОВА, Анастасія ГНАТИШИН. 
! Оновлено також національний рейтинг-лист.
 
 
29 квітня 2023 р.

......
На черговому засіданні Ради ФІДЕ українцім були присвоєні наступні титули:
WIM - Єлізавета Гребенщикова
IM - Вадим Петровський
FA - Іван Ільницький
Наші вітання!

 
 
28 квітня 2023 р.

......
Федерації шахів України та Києва  з глибоким сумом повідомляють, що на 87-му році пішов з життя почесний Голова правління Центрального шахового клубу Збройних Сил України, суддя національної категорії, кандидат в майстри спорту з шахів, контр-адмірал Олександр Михайлович Коровін і  висловлюють щире та глибоке співчуття його рідним та близьким.

 
 
УВАГА!

......
До уваги українських шахістів, які бажають взяти участь у чемпіонаті світу з швидких (рапід) та блискавичних (бліц) шахів серед юнаків та дівчат до 8, 10, 12, 14, 16 та 18 років (05 – 128 червня 2023 року, м. Батумі, Грузія).
ФШУ починає попередню реєстрацію. Заявка буде відправлена організаторам у разі відсутносі серед учасників спортсменів з рф та білорусі (включаючи тих, хто грає під прапором ФІДЕ, див "Інформацію Мінмолодьспорту щодо виконання рішення Кабінету Міністрів України з окремих питань від 30 березня 2023 року".)
Для реєстрації у чемпіонаті просимо надіслати на olegtovchyga@ukr.net (копія rating@ukr.net ) до 30 квітня 2023 року.
 
Для гравців:
•Прізвище та Ім’я учасника (по рейтинг-листу ФІДЕ);
•Вказати ІД ФІДЕ;
•Вікова категорія;
•Паспортні дані: Прізвище, Ім’я (по паспорту), дата народження, № паспорта (проїзного документа).
 
Для супроводжуючих осіб:
Прізвище, Ім’я супроводжуючої особи;
Паспортні дані: Прізвище, Ім’я (по паспорту), дата народження, № паспорта.
 
Для усіх категорій:
Вказати варіант проживання (дата заїзду, дата виїзду, тип номера, інша інформація);
Необхідність надання трансферу (аеропорти прибуття та від’їзду, дата та час прибуття та від’їзду, №№ рейсів).
 
УВАГА:
1.При відсутності мінімальної інформації, вказаної в оголошенні, реєстрація здійснюватися не буде.
2.Якщо до змагань буде допущено хоч одного росіянина або білоруса, навіть під прапором ФІДЕ, Міністерство молоді та спорту не підпише наказ про участь української делегації та ФШУ скасує заявку спортсменів та тренерів для участі в чемпіонаті світу з рапіду та бліцу у Батумі, Грузія. Тому не рекомендуємо наразі брати авіаквитки (за виключенням тих, що підлягають поверненню), а у заявці вказувати дату прогнозованого вильоту та рейсу!
Виконавча дирекція ФШУ
 
 
21 квітня 2023 р.

......
Відкритий особисто-командний чемпіонат України та особистий чемпіонат України з шахів серед юніорів (розв'язування шахових композицій) (III – IV ранг) пройде з 28 по 30 квітня 2023 року у м. Полтава.
Реєстрація учасників здійснюється за місцем проведення змагання – до 18:00 в день приїзду 28.04.2023 р.
 
 
21 квітня 2023 р.

......
21 квітня відомому українському, а з 1990 року – ізраїльському шахісту, вихованцю шахової школи Київського палацу піонерів та школярів, віце-чемпіону СРСР серед юнаків (1969), бронзовому призеру першості СРСР серед молодих майстрів (1976), дворазовому чемпіону Києва (1976, 1987) та чемпіону ЦР ДСТ «Динамо» (1985), призеру чемпіонату Ізраіля (розподіл 1-3 місць) з класичних шахів (2002) та чемпіону Ізраіля з рапіду (2003), шаховому організатору та тренеру, міжнародному гросмейстеру Леоніду (Звулону) Давидовичу Гофштейну ( 21.04.1953 – 25.12.2015) виповнилось би 70 років.
 
 
20 квітня 2023 р.

......
Змагання з бліцу включені до майбутньої першої Олімпійської серії кіберспорту 2023 року, а портал Chess.com стане організатором цієї унікальної кваліфікаційної події.
ФІДЕ, яка визнана Міжнародним олімпійським комітетом (МОК) головним організатором цього заходу , запрошує всіх бажаючих взяти участь на провідній світовій шаховій онлайн-платформі для проведення масового відбіркового турніру перед фінальним турніром.
Кваліфікація відбудеться в три етапи, які починаються з оупен бліц-турніру 3+2, відкритого для будь-якого не титулованого гравця на Chess.com, що стартував з 1 квітня. Потім переможці перейдуть до етапу за участі титулованих гравців.
16 кращих із цього етапу пройдуть до відбіркового турніру з 1 по 5 травня. Вісім гравців будуть відсіяні, а остання вісімка візьме учать в особистому турнірі наживо, першому у своєму роді, який відбудеться під час Олімпійського тижня кіберспорту. в Сінгапурі з 22 по 25 червня.
Наразі змагання вийшли на другий етап. Тепер в них можуть брати участь учасники, що відібралися з першого етапу та гравці, що мають титули ФІДЕ. Змагання відбудуться у 11-турових турнірах за швейцарською системою, причому 4 найкращі гравці виходять до турніру на вибування (нокаут), який розігрується в кінці кожного такого швейцарського турніру. Залишилося 6 турнірів, які відбуватимуться о 14:00 CEST та 19:00 CEST щодня з 20 по 22 квітня. Переможець проходять до наступного етапу. Гравці можуть грати в будь-якій кількості турнірів, доки не пройдуть кваліфікацію. Гравці, які бажають взяти участь у змаганнях, реєструються на них, так як і на будь-який інший турнір на Chess.com. Гравці під час партій повинні бути готові приєднатися до контрольного виклику Zoom на будь-якій стадії, і це буде обов’язковим у турнірі на вибування.
Посилання для реєстрації у відбіркових турнірах, що залишилися:
20 квітня, 14:00 CEST:
https://www.chess.com/play/tournament/3975543
20 квітня, 19:00 CEST:
https://www.chess.com/play/tournament/3975544
21 квітня, 14:00 CEST:
https://www.chess.com/play/tournament/3975545
21 квітня, 19:00 CEST:
https://www.chess.com/play/tournament/3975546
22 квітня, 14:00 CEST:
https://www.chess.com/play/tournament/3975547
22 квітня, 19:00 CEST:
https://www.chess.com/play/tournament/3975548
Гравці, які пройшли кваліфікацію за підсумками турнірів, потрапляють до останнього відбіркового турніру. Це третій відбірковий турнір для 16 гравців, який проводиться 4-5 травня щодня о 17:00 CEST. Останні 8 гравців кваліфікуються до фіналу в Сінгапурі, який буде проведений з онлайн-контролем, з Zoom і камерами.
Щоб отримати додаткову інформацію, включаючи посилання для участі в турнірі, перейдіть за адресою:
https://www.chess.com/events/info/olympic-esports-series-2023
 
 
10 квітня 2023 р.

......
Федерації шахів України, Миколаївської області та колегія арбітрів ФШУ щиро вітають з 50-ти річчям  від дня народження міжнародного арбітра, тренера Миколаївського обласного шахово-шашкого клубу ім. М.В.Шелеста Ларкіна Сергія Юр’євича  та бажають шановному ювіляру міцного здоров’я, гарного настрою, добробуту, життєвих, суддівських та творчих успіхів.
 
 
7 квітня 2023 р.

......
Указом Президента України за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов’язку орденами та медалями нагороджено низку українських військовослужбовців, серед яких віце-президент ФШУ, лейтенант САЧУК Артем Миколайович, якого нагороджено медаллю “За військову службу Україні”.
Вітаємо, Артеме! Здоровʼя Вам, перемоги, миру!

 
 
7 квітня 2023 р.

......
Президенту Федерації
шахів України
Капустіну В.В

Шановний Вікторе Володимировичу!

Федерація шахів України щиро стає Вас з знаменною датою – 65-річчям з дня народження!
Ми знаємо і цінуємо Вас, досвідченого керівника, талановитого та енергійного організатора шахового життя в нашій країні. Як Президент ФШУ Ви сприяли видатним досягненням наших збірних чоловічої (2010 р.) та жіночої (2022 р.) команд на Всесвітніх шахових олімпіадах, а провідним українським шахісткам та шахістам – на світових та європейських аренах.
Завдяки прекрасним організаторським здібностям, життєвому досвіду, відданістю справі на благо українських шахів, ерудицією, принциповістю та скромністю Ви заслужили повагу і вдячність шахової громадськості в Україні та за її межами.
Приміть же, шановний Вікторе Володимировичу, наші поздоровлення та щирі побажання здоров’я, добробуту, невичерпного оптимізму, гарного настрою, здійснення усіх Ваших життєвих планів, задумів та побажань!
З щирою повагою, Федерація шахів України
 
 
4 квітня 2023 р.

......
Віце-президенту
Федерації шахів України,
міжнародному арбітру
Селезньову М.Я.

Шановний Михайле Яковичу!

Від імені Федерації шахів України щиро вітаю Вас зі славетним ювілеєм - 65-річчям з дня народження!
Шахова громадськість України знає та цінує Вас, багаторічного віце-президента та члена Виконкому ФШУ, неординарну творчу особистість,  талановитого та енергійного шахового організатора і арбітра, добру та чуйну людину.
Ваш високий професійний рівень, відданість справі, ерудиція, доброзичливість, скромність та тактовність принесли Вам заслужений авторитет у шаховому світі, щиру повагу і вдячність всіх, хто мав і має можливість співробітничати з Вами.
Хай же довгі роки крокують поруч з Вами успіх, щастя й радість!
Приміть же, дорогий ювіляре, найтепліші поздоровлення і найщиріші побажання міцного здоров’я, сімейного добробуту, невичерпного оптимізму, гарного настрою, довгих років служіння нашій улюбленій справ.
З глибокою повагою, Президент Федерації шахів України В.В.Капустін.
 
 
3 квітня 2023 р.

......
Узв’язку з наданням 28 березня 2023 року Міжнародним олімпійським комітетом рекомендацій міжнародним федераціям та організаторам міжнародних спортивних заходів щодо участі спортсменів з російським або білоруським паспортом у міжнародних змаганнях, за результатами проведених нарад та консультацій з керівниками спортивних федерацій з олімпійських видів спорту, з урахуванням позиції Комісії атлетів Національного олімпійського комітету України, підтримки національних федерацій з видів спорту та на виконання рішення Кабінету Міністрів України з окремих питань від 30 березня 2023 року Мінмолодьспортом розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про надання на конкурсних засадах спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2012 № 22».
Проєктом постанови, зокрема, передбачається можливість позбавлення всеукраїнської спортивної федерації статусу національної у разі участі спортсменів, що є членами відповідних спортивних федерацій, у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з Російської Федерації та Республіки Білорусь. (Довідково: Однією із ключових особливостей статусу національної є те, що зазначені спортивні федерації отримують державну підтримку та фінансове забезпечення участі національних збірних команд із видів спорту у міжнародних заходах).
Також Мінмолодьспортом опрацьовується питання підтримки національних федерацій із видів спорту, щодо яких міжнародною федерацією може бути застосовано штрафні санкції за неучасть у міжнародних змаганнях.
Мінмолодьспортом разом із Службою безпеки України опрацьовується питання щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до спортивних федерацій та її членів за вчинення ними дій, які створюють реальні та/або потенційні загрози інтересам суспільства та держави.
Вказані ініціативи цілком відповідають Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 62 «Про введення воєнного стану в Україні», вимогам воєнного часу та узгоджені з вищим керівництвом держави.
 
 
1 квітня 2023 р.

...... Рейтинг-лист ФІДЕ на 1 квітня 2023 року.
У світову сотню входять 7 шахістів України: Павло ЕЛЬЯНОВ (2705), Ігор КОВАЛЕНКО (2674), Андрій ВОЛОКИТІН (2665), Антон КОРОБОВ (2664), Руслан ПОНОМАРЬОВ (2659), Василь ІВАНЧУК (2656), Юрій КРИВОРУЧКО (2656).
До сотні найсильніших шахісток світу входять 5 представниць України: Марія МУЗИЧУК (2515), Анна МУЗИЧУК (2504), Анна УШЕНІНА (2449), Юлія ОСЬМАК (2440), Наталя БУКСА (2406)).
У списку ста найсильніших юнаків троє українців: Платон ГАЛЬПЕРІН, Ігор САМУНЕНКОВ, Владислав ЛАРКІН.
У сотні найсильніших дівчат 3 українки: Єлизавета ГРЕБЕНЩИКОВА, Марія БЕРДНИК, Софія ГРИЗЛОВА, Анастасія ГНАТИШИН. 
! Оновлено також національний рейтинг-лист.
 
 
31 березня 2023 р.

... У Лондоні відбувся шаховий матч Солідарності Великої Британії та України. Велика Британія є одним із найближчих союзників України.
Урочисте відкриття матчу UK-Ukraine Solidarity відбулося у Будинку спікера парламенту - це резиденція спікера палати громад - нижньої палати та первинної палати парламенту Сполученого Королівства. Він розташований у Вестмінстерському палаці в Лондоні.
Відкривав матч сер Ліндсей Хойл (Lindsay Hoyle) Спікер Палати громад та Вадим Пристайко,Надзвичайний і Повноважний Посол України у Сполученому Королівстві при участі депутатів парламенту та української діаспори у Лондоні.
Головна увага була приділена діючому чемпіону України Андрію Волокітіну та Майклу Адамсу, найтитулованішому шахісту Великобританії. Вони зіграли партію в блітц(по 5хв), яка завершилася внічию, а потім розпочався матч обох Палат парламенту Сполученого Королівства. Шахові змагання обох палат парламенту проходять кожен рік і мають давні традиції.
Перші партії матчу Солідарності пройшли у Посольстві України у Великобританії,а друга половина пройшли у Європейському банку розвитку та реконструкції.
Найкращий гравець Великобританії, топовий гросмейстер Майкл Адамс, зіграв з чемпіоном України, Андрієм Волокітіним вісім партій у класику. Кінцевий рахунок матчу 4.5 на 3.5 на користь українського чемпіона. Україна довела своє високі позиції на світовій шаховій арені.
На матчі був присутній президент Федерації Шахів України Віктор Капустін. Після офіційного закриття матчу пройшли сеанси одночасної гри гросмейстерів для дітей-біженців з України.
 
 
30 березня 2023 р.

......
На 23-му жіночому чемпіонаті Європи, який закінчився в Петроваці (Чорногорія), перемогла Мері Арабідзе (Грузія), яка набрала 8,5 очок з 11. Стільки ж очок виявилося і у О.Кьольбаси (Польща), яка програла чемпіонці особисту зустріч. На півочка менше набрали чотири учасниці, найкращою з яких завдяки додатковому коефіцієнту стала О.Мальчевська (Польща).
Єдина з українських учасниць, яка перед останнім туром у разі перемоги зберігала шанси на участь у поділі третього місця, була Наталія Букса. Але не судилося. У партії з К.Кулон приблизно в рівній позиції Наталія помилилася, потрапила під атаку суперниці і програла.
Інші результати наших учасниць можна побачити з таблиці.
 
 
28 березня 2023 р.

......
Федерації шахів України та м.Києва щиро вітають із знаменним ювілеєм українську, зараз боснійську, шахістку, вихованку шахової школи київського Палацу піонерів та школярів, чемпіонку України 1979 р., міжнародного майстра серед жінок, Олену Володимирівну Тітову (Борич) та бажають їй міцного здоров’я, жіночої чарівності, гарного настрою, добра та добробуту, подальшого служіння шаховому мистецтву.
 
 
24 березня 2023 р.

......
Федерації шахів України та Харківської області щиро вітають з 70-річчям з дня народження Почесного президента Харківської обласної федерації шахів, доктора юридичних наук, професора, генерал-полковника міліції Сергія Миколайовича Гусарова та бажають шановному ювіляру міцного здоров’я, людського щастя, гарного настрою, довголітнього служіння нашій улюбленій справі.
 
 
22 березня 2023 р.

Матч Солідарності Великобританія-Україна стартував у Лондоні у Посольстві України у Великобританії. ...
 
Урочисте відкриття матчу UK-Ukraine Solidarity відбулося у Будинку спікера,це резиденція спікера палати громад, нижньої палати та первинної палати парламенту Сполученого Королівства. Він розташований у Вестмінстерському палаці в Лондоні.
Відкривав матч сер Ліндсей Хойл (Lindsay Hoyle) Спікер Палати громад та Вадим Пристайко,Надзвичайний і Повноважний Посол України у Сполученому Королівстві при участі депутатів парламенту та української діаспори у Лондоні. Головна увага була приділена чемпіону України Андрію Волокітіну та Майклу Адамсу,найтитулованішому шахісту Великобританії. Вони зіграли партію в блітц(5хв),яка завершилася внічию,а потім розпочався матч обох Палат парламенту Сполученого Королівства.
 
 
22 березня 2023 р.

......
Члену Виконкому Федерації шахів України,
віце-президенту та виконавчому директору
Львівської обласної шахової федерації,
міжнародному гросмейстеру
Фірману Н.Б.

Шановний Назаре Богдановичу!


Від імені Федерації шахів України щиро вітаю Вас із славним ювілеєм - 40-річчям з дня народження!
Шахова громадськість знає і цінує Вас, відомого міжнародного гросмейстера, талановитого та енергійного організатора шахового життя на рідній Львівщині та в усій Україні.
Пов’язавши все своє свідоме життя з шахами, Ви успішно поєднали гру за шахівницею з організаційною та тренерською діяльністю. Серед вихованців заснованої Вами "Львівської шахової академії" - чемпіони та призери чемпіонатів України серед дітей. Організовані та проведені Вами у Львові численні національні та міжнародні змагання вищого рівня сприяли підвищенню авторитету українських шахів.
Бажаю Вам, шановний ювіляре, міцного здоров’я, щастя, добра та добробуту, гарного настрою, нових спортивних, організаційних та тренерських успіхів!
З повагою, Президент Федерації шахів України В.В.Капустін.
 
 
20 березня 2023 р.

......
У Петроваці (Чорногорія) стартував 23-й жіночий чемпіонат Європи. Серед 136 учасниць, включаючи 55 гросмейстерів із 34 країн Європи, 9 представиць України. Окрім звання чемпіонки Європи та призових місць розігруються не менше 9 місць, які дають право виступити на жіночому чемпіонаті світу. Раніше це право з українських шахісток завоювали Ю.Осьмак та Н.Букса.
Після стартових трьох турів найкращий результат із наших учасниць показують Юлія Осьмак та Наталія Букса– 2,5 очка, що дозволяє їм ділити місця з 5 по 23. Попереду ще 8 турів.
 
 
13 березня 2023 р.

......
У Сербії фінішував чемпіонат Європи серед чоловіків. Чотириразовий чемпіон України Антон Коробов, який лідирував протягом майже всього чемпіонату, в останніх трьох турах зумів набрати тільки пів-очка. Це коштувало йому призового місця, але набраних 7,5 очок і зайнятого 18-го місця в результаті розподілу (з 16-го по 45-те) все ж вистачило для попадання в заповітне число 23, що дає вихід на Кубок Світу. А ось ще три наші учасники Руслан Пономарьов, Віталій Бернадський і Василь Іванчук, які набрали ті ж 7,5 очок, через гірші коефіцієнти виявилися, відповідно, на 29-му, 33-му і 38-му місцях.
Найкращий результат з українських учасників показав Юрій Кузубов – 8 очок і, при розподілі місць з 4-го по 15-те, підсумкове 9-те місце.
А перші три місця із 8,5 очками розділили росіянин Олексій Сарана, вихованець української шахової школи, а нині представник Румунської федерації Кирилл Шевченко та юний бельгієць Дарієл Дарда. Чемпіоном Європи завдяки кращому коефіцієнту став А.Сарана, який виступав під прапором ФІДЕ, срібним призером - К.Шевченко і бронзовим - Д.Дарда.
 
 
13 березня 2023 р.

......
Шановні члени Ради ФІДЕ,
На тлі розмов у ФІДЕ про можливий допуск до офіційних змагань команд із РФ просимо звернути увагу на спробу з боку ФШР "інтегрувати в шахове життя" окуповані території України.
Така діяльність є елементом примусової насильницької інтеграції тимчасово окупованих територій. Всі хто в ній бере участь, включаючи федерацію шахів Росії, її функціонерів і спонсорів, а також міжнародні шахові організації, включаючи ФІДЕ, які мовчазно сприяють, явно чи неявно заохочують, заплющують очі або "не помічають" цього, є посібниками вбивць та, без сумніву, підлягають міжнародним санкціям та кримінальному переслідуванню.
Ми закликаємо ФІДЕ негайно засудити ці злочинні дії та посилити санкції до російських шахістів, функціонерів та всіх тих, хто до цього причетний.
Федерація шахів України
Dear members of FIDE Council,
Amid talks in FIDE about the possible admission of athletes from the Russian Federation to participate in official competitions, we ask you to pay attention to the attempt of Chess Federation of Russia to "integrate the occupied territories of Ukraine into chess life".
Such activity is an element of forced integration of the temporarily occupied territories. Everyone who participates in it, including the CFR, its officials and sponsors, as well as international chess organizations, including FIDE, who tacitly contribute, explicitly or implicitly encourage, turn a blind eye or "do not notice" this, are accomplices of murderers and aggressors and, without doubts are subject to international sanctions and criminal prosecution.
We call on FIDE to immediately condemn these criminal acts and tighten sanctions against Russian chess players, functionaries and all those involved in this.
Ukrainian Chess Federation

 
 
10 березня 2023 р.

......
У м. Врнячка-Бана (Сербія) проходить чемпіонат Європи 2023 року серед чоловіків. У ньому беруть участь 484 шахісти з 40 країн, у т.ч. 126 гросмейстерів. Боротьба йде не лише за чемпіонське звання та призові, а й за перші 23 місця, що дають вихід на Кубок світу.
Україна представлена 11 шахістами. Наші провідні гросмейстери борються за найвищі місця. Після 7-ми турів турнірну таблицю з чудовим результатом 6,5 очок одноосібно очолює Антон Коробов. Серед учасників, що ділять з 5,5 очками місця з 3-го по 15-те, Руслан Пономарьов, Юрій Кузубов та Віталій Бернадський. У наступній групі з 5 очками – Василь Іванчук та ще на півочка менше у нашої юної зірки Ігоря Самунєнкова.
До фініша чемпіонату залишилося чотири тури.
 
 
7 березня 2023 р.

......
Шахісти України та м.Києва зазнали тяжкої втрати. На 75-му році пішов із життя один із провідних шахових тренерів країни Олексій Іванович Косиков, заслужений тренер України, майстер спорту СРСР та України, шаховий літератор, педагог, який виховав цілу плеяду міжнародних гросмейстерів та майстрів, включаючи чемпіонів світу.
Федерації шахів України та Києва висловлюють глибоке співчуття рідним та близьким Олексія Івановича, його учням.

 
 
6 березня 2023 р.

......
Заслуженому майстру спорту України, чемпіонці України, переможниці та срібній призерці Всесвітніх шахових Олімпіад, бронзовій призерці чемпіонатів світу та Європи у складі національної жіночої команди України,
міжнародному гросмейстеру
Осьмак Ю.В.

Дорога Юліє Владиславівно!


Від імені Федерації шахів України щиро вітаю Вас з прекрасним ювілеєм молодості – 25-річчям з дня народження!
Ми цінуємо Вас як одну з провідних шахісток України, котра своїми досягненнями зробила значний внесок у справу піднесення міжнародного авторитету українських шахів та популяризації нашого улюбленого виду спорту.
Впевнений, що Ваша відданість шахам, великий спортивний та творчий потенціал, невичерпна енергія й надалі служитимуть примноженню славних традицій українських шахів.
Бажаю Вам, дорога Юліє Владиславівно, міцного здоров’я, щастя,  любові, добра і добробуту, нових спортивних та творчих звершень!
З повагою, Президент Федерації шахів України В.В.Капустін
 
 
6 березня 2023 р.

......

Сьогодні, 6 березня заслуженому майстру спорту України, чемпіонці України серед жінок (1998), багаторазовій чемпіонці Європи та світу серед шахістів з порушенням опорно-рухового апарату, міжнародному майстру Галині Іванівні Шляхтич  (06.03.1973, Калуш – 12.10.2016, Калуш) виповнилось би 50 років.

 
 
1 березня 2023 р.

...... Рейтинг-лист ФІДЕ на 1 березня 2023 року.
У світову сотню входять 8 шахістів України: Павло ЕЛЬЯНОВ (2704), Ігор КОВАЛЕНКО (2674), Андрій ВОЛОКИТІН (2665), Василь ІВАНЧУК (2664), Антон КОРОБОВ (2658), Юрій КРИВОРУЧКО (2656), Руслан ПОНОМАРЬОВ (2655), Ілля НИЖНИК (2654).
До сотні найсильніших шахісток світу входять 6 представниць України: Марія МУЗИЧУК (2515), Анна МУЗИЧУК (2504), Анна УШЕНІНА (2454), Юлія ОСЬМАК (2445), Наталя БУКСА (2405), Інна ГАПОНЕНКО (2349).
У списку ста найсильніших юнаків троє українців: Платон ГАЛЬПЕРІН, Ігор САМУНЕНКОВ, Владислав ЛАРКІН.
У сотні найсильніших дівчат 4 українки: Марія БЕРДНИК, Єлизавета ГРЕБЕНЩИКОВА, Софія ГРИЗЛОВА, Анастасія ГНАТИШИН. 
! Оновлено також національний рейтинг-лист.
 
 
27 лютого 2023 р.

......

Федерації шахів України та Житомирської області з глибоким сумом повідомляють, що на 92-му році пішов з життя ветеран українських шахів, відомий дитячий тренер і педагог, шаховий літератор, суддя національної категорії Леонід Мойсейович Новофастовський та висловлюють щире співчуття рідним та близьким, його учням.

 
 
26 лютого 2023 р.

......

Федерація шахів України щиро вітає з 60-ти річчям від дня народження відомого дитячого тренера, шахового літератора – автора низки шахових книг для дітей, суддю національної категорії, майстра ФІДЕ Добрінецького Павла Івановича та бажають шановному ювіляру міцного здоров’я, оптимізму, добробуту, нових успіхів у справі виховання талановитої шахової молоді.

 
 
24 лютого 2023 р.

......

Федерації шахів України та Львівської області щиро вітають з 50-ти річчям від дня народження міжнародного гросмейстера, чемпіона України 1993 р., шахового тренера Грицака Ореста Ігоровича та бажають шановному ювіляру міцного здоров’я, гарного настрою, добробуту, життєвих, спортивних та творчих успіхів.

 
 
18 лютого 2023 р.

......
19 лютого 2023 року видатному шаховому композитору, міжнародному гросмейстеру та міжнародному арбітру з шахової композиції, старшому тренеру збірної команди СРСР (з 1976 р.), заслуженому майстру спорту України, 10-разовому чемпіону СРСР у розділах двух,-трьох,- та багатоходівок, шаховому літератору, провідному конструктору КБ «Південне», під керівництвом якого було створено понад 60-ти супутників наукового призначення, члену Президії Федерації космонавтики СРСР Валентину Федоровичу Руденко (19.02.1938 — 02.04.2016) виповнилось би 85 років.
 
 
13 лютого 2023 р.

......
На фото: Співпереможці премії
Результати конкурсу на отримання Премії Є.М. Созонова фонду “Дитячі шахи” за 2022 рік.

Вікова категорія 10-13 років.
Співпереможці: Гнатишин Анастасія (м. Львів), Самуненков Ігор (м. Київ); Призери: Бабаєв Мурад (м. Полтава), Корольчук Владислава (м. Красилів, Хмельницька обл.), Лемешенко Михайло (м. Суми), Петренко Марина (с. Березівка, Житомирська обл.), Піддубна Божена (м. Київ).
 
Вікова категорія 14-16 років.
Співпереможці: Пальчук Андрій (м. Київ), Прокоф’єв Валентин (м. Калуш, Івано-Франківська обл.); Призери: Бондар Дар’я (м. Кам’янець-Подільський, Хмельницька обл.), Гулька Валентин (м. Чортків, Тернопільська область), Дегтярьов Роман (м. Харків), Стрелкін Владислав (м. Нікополь, Дніпропетровська обл.), Шарова Єлізавета (м. Харків).
 
 
13 лютого 2023 р.

......
Федерації шахів та заочних шахів України, Львівська обласна федерація шахів щиро вітають з 85-річчям від дня народження міжнародного арбітра ФІДЕ та ІКЧФ, заслуженого тренера України, шахового літератора Рудольфа Миколайовича Колеснікова та бажають шановному ювіляру міцного здоров’я, гарного настрою, людського щастя, довголітнього служіння нашій улюбленій справі.

 
 
11 лютого 2023 р.

......
Федерації шахів України та Запорізької області щиро вітають міжнародного майстра, арбітра ФІДЕ, директорку Бердянського шахового клубу, дитячого тренера Наталію Вікторівну Москалець з ювілейною датою народження та бажають їй міцного здоров’я і щастя, добра і добробуту, мирного неба над головою, подальших успіхів у справі підготовки талановитої шахової молоді.

 
 
10 лютого 2023 р.

......
FIDE та ISF (міжнародна організація шкільного спорту, https://www.isfsports.org/ ) оголошує Командний онлайн чемпіонат світу серед школярів (за виключенням учасників з рф та білорусі).
Змагання відбудуться на FIDE Online Arena
Розклад:
18 березня 16-00 Кваліфікаційний турнір U15;
19 березня 16-00 Кваліфікаційний турнір U18;
25 березня 16-00 Фінальний турнір U15;
26 березня 16-00 Фінальний турнір U18.
ПРИЗИ:
1 місце – онлайн-тренування з ТОП-гроссмейстером, шахи з підписом гросмейстера, преміум-членство FIDE Online Arena (12 місяців), підписка на майстер-класи (3 місяці).
2 місце – набір World Chess Academy, преміум-членство FIDE Online Arena (12 місяців), підписка на майстер-класи (3 місяці).
3 місце – набір Всесвітньої шахової академії, преміум-членство FIDE Online Arena (12 місяців), підписка на майстер-класи (3 місяці).
Реєстрація здійснюється беспосередньо представником команди(капітаном) на сайті https://form.nativeforms.com/oXM1gWPmZyb3gmclp3M11Db (Кнопка «Register team»).
Внесок – 25 євро за кожного учасника.
 
 
8 лютого 2023 р.

......
До уваги шахісток України!
За підсумками Всесвітньої шахової Олімпіади-2022 ФІДЕ надасть 1 додаткове місце українській шахістці для участі у Кубку світу-2023.
В першу чергу, на це місце претендують ті шахістки, які грали за збірну України на Всесвітній шаховій Олімпіаді-2022.
Якщо всі вони отримають право брати участь у Кубку світу-2023 за іншими критеріями, то номінантка ФШУ буде визначена за наступними показниками:
1.Не здобуде право брати участь у Кубку світу за іншими критеріями.
2.Буде мати найвищий рейтинг серед решти шахісток України на 01.06.2023.
3.Зіграє мінімум 15 партій у класичні шахи за 12 обрахунків, передуючих 1.06.2023 (з 1.07.2022 по 1.06.2023).
У випадку, якщо 2 або більше шахісток будуть мати однакові рейтинги на 1.06.2023, перевагу отримує та, яка зіграє більше партій у класичні шахи за 12 обрахунків, передуючих 1.06.2023 (з 1.07.2022 по 1.06.2023).
 
 
8 лютого 2023 р.

......
8 лютого майстру спорту СРСР, чемпіону ДСТ «Авангард» (1963), дворазовому бронзовому призеру чемпіонатів УРСР (1961, 1967), фіналісту чемпіонату СРСР (1967), старшому тренеру юнацької збірної України, заслуженому тренеру УРСР, який виховав низку міжнародних гросмейстерів та майстрів, Науму Львовичу Левіну (08.02.1933, Чернігів – 23.02.2020, Сідней) виповнилося би 90 років.
 
 
6 лютого 2023 р.

Комісія з заочних змагань Федерації шахів України та Запорізька обласна федерація шахів повідомляють, що після тривалої важкої хвороби помер дворазовий чемпіон України з шахів за листуванням у складі збірної команди Запорізької області, багаторазовий чемпіон м. Запоріжжя та Запорізької області, один з лідерів запорізьких шахів у 70-ті – 80-ті роки минулого століття Голяк Григорій Маркович (16.07.1953 – 02.02.2023) та висловлюють співчуття рідним та близьким покійного.
 
 
УВАГА!

......
До уваги українських шахістів, які бажають під час 23-го чемпіонату Європи з шахів серед чоловіків (2 - 14 березня 2023 року, Врнячка Баня, Сербія) проживати в офіційних отелях організаторів.
За рішенням організаторів змагань українські шахісти, які замовили проживання в офіційних отелях організаторів будуть розміщені в 5-ти зірковому Hotel Tonanti.
Вартість проживання (басейн та СПА, повний пансіон за типом «шведський стіл») в одномісному номері – 109 Євро; в двомісному номері – 89 Євро з особи.
Для українських гравців та супроводжуючих осіб, які будуть проживати у вказаному отелі будуть зроблені знижки на оплату за проживання на 10 % (відповідно 98 Євро та 80 Євро).
Також, домовлено, що гравці, які будуть проживати у вказаному готелі сплачують організаційний внесок у розмірі 50 Євро (замість 100 Євро, як у Положенні).
Виконавча дирекція ФШУ

 
 
5 лютого 2023 р.

......
До уваги шахістів, тренерів, суддів, організаторів шахових змагань!

З 1 січня 2023 року набрала чинності нова редакція англійського тексту «Правила гри в шахи», схвалена 93-м Конгресом ФІДЕ в Ченнаі, Індія.
ФІДЕ вказує, що «необхідною умовою для того, щоб партія враховувалася для розрахунку рейтингу ФІДЕ, вона має бути зіграна відповідно до Правил гри в шахи ФІДЕ», а також рекомендується, щоб і «в змаганнях без обрахунку рейтингу ФІДЕ партії проводилися відповідно до Правил гри в шахи ФІДЕ».
Англійський текст «Правила гри в шахи» та переклад на українську мову розміщено на сторінці колегії суддів сайта ФШУ.
Переклад здійснено міжнародним арбітром, к.т.н. Боданкіним Л.М, редагування – міжнародним арбітром Товчигою О.Г.
 
 
4 лютого 2023 р.

......

Cьогодні, 4 лютого 2023 року, міжнародному гросмейстеру, чемпіону України з рапіду (2013, 2017, 2018) та бліцу (2017) Станіславу БОГДАНОВИЧУ (4.02.1993, Одеса - 5.03.2020, Москва) виповнилось би 30 років.

 
 
3 лютого 2023 р.

......
У Мюнхені стартував другий етап жіночого Гран-Прі ФІДЕ, у якому беруть участь 12 шахісток, у тому числі українки Анна та Марія Музичук.
 
 
1 лютого 2023 р.

...... Рейтинг-лист ФІДЕ на 1 лютого 2023 року.
У світову сотню входять 8 шахістів України: Павло ЕЛЬЯНОВ (2706), Ігор КОВАЛЕНКО (2674), Андрій ВОЛОКИТІН (2667), Василь ІВАНЧУК (2664), Руслан ПОНОМАРЬОВ (2655), Ілля НИЖНИК (2654), Антон КОРОБОВ (2649), Юрій КРИВОРУЧКО (2649).
До сотні найсильніших шахісток світу входять 5 представниць України: Марія МУЗИЧУК (2523), Анна МУЗИЧУК (2522), Анна УШЕНІНА (2454), Юлія ОСЬМАК (2449), Наталя БУКСА (2405).
У списку ста найсильніших юнаків троє українців: Платон ГАЛЬПЕРІН, Ігор САМУНЕНКОВ, Владислав ЛАРКІН.
У сотні найсильніших дівчат 4 українки: Марія БЕРДНИК, Єлизавета ГРЕБЕНЩИКОВА, Софія ГРИЗЛОВА, Анастасія ГНАТИШИН. 
! Оновлено також національний рейтинг-лист.
 
 
УВАГА!

......
До уваги українських шахістів, які бажають взяти участь у 23-му чемпіонаті Європи з шахів серед чоловіків (2 - 14 березня 2023 року, Врнячка Баня, Сербія).

Для заявки на участь у 23-му чемпіонаті Європи з шахів серед чоловіків необхідно надати до офісу ФШУ до 30 січня 2023 року (rating@ukr.net, olegtovchyga@ukr.net ) такі дані:

1.Прізвище, Ім’я шахіста (тренера, супроводжуючої особи або інше), дату народження, № закордонного паспорта.
2.ID FIDE, звання.
3.Статус (гравець, тренер, супроводжуюча особа або інше).
4.Надати інформацію про готель (назву) проживання та тип номеру (1, 2-місний). З ким бажаєте проживати. Дату заїзду та виїзду з готелю.
5.Інформацію про прибуття та від’їзд (дату, час, №№ рейсів, аеропорти).

Нагадуємо про необхідність сплати організаційних внесків (100 Євро) та сплату за проживання до 2 лютого 2023 року. Сплату внеску до ECU можна буде здійснити по прибуттю на місце змагань, але не пізніше 2-го туру.
Виконавча дирекція ФШУ

 
 
27 січня 2023 р.

......
До уваги юних шахістів, батьків та тренерів!
Компанія ChessKid надає безкоштовну підписку до своїх послуг терміном на один рік для дітей з України віком до 12 років.
Компанія переклала інтерфейс свого сайту українською, а 10 ознайомчих відео, що також були перекладені українською, знаходяться на Youtube-каналі "ЧесКід Україна".
Реєстрація для українських дітей здійснюється за посиланням.
Рекомендований формат логіну OlenkaUKR, SahkoPetrykUKR – і т.п.
Бажаємо всім приємного навчання!
 
 
УВАГА!

......
До уваги українських шахісток, які бажають взяти участь у 23-му чемпіонаті Європи з шахів серед жінок (17 – 30 березня 2023 року, Петровац, Чорногорія).
Організатори 23-го чемпіонату Європи з шахів серед жінок пропонують учасницям чемпіонату самостійно зробити реєстрацію на сайті турніру https://sahcg.me до 1 лютого 2023 року.
Виконавча дирекція ФШУ

 
 
26 січня 2023 р.

......
Федерація шахів України, одеські обласна та міська федерації шахів, комісія ФШУ з шахової композиції щиро вітають одного з найвідоміших шахових етюдистів сучасності, заслуженого майстра спорту, гросмейстера, чемпіона світу з шахової композиції у складі збірної України, п'ятиразового чемпіона України зі складання етюдів, шахового історика і літератора, члена комісії ФШУ з шахової композиції Сергія Миколайовича Ткаченко з нагоди його знаменної дати – 60-річчя з дня народження та бажають шановному ювіляру міцного здоров’я, щастя, життєвих, шахових та творчих успіхів, сімейного добробуту, довголітнього служіння улюбленим справам
 
 
19 січня 2023 р.

......
Рейк’явік запрошує!

З 29 березня по 4 квітня 2023 року в Рейк’явіку пройде традиційний, вже 37 за ліком, турнір з класичних шахів Reykjavik Open-2023.
Організатори сподіваються на залучення рекордної кількості учасників – понад 300 осіб.
 
 
УВАГА!

......
До уваги українських шахістів, які бажають взяти участь у 23-му чемпіонаті Європи з шахів серед чоловіків (2 - 14 березня 2023 року, Врнячка Баня, Сербія).

Для заявки на участь у 23-му чемпіонаті Європи з шахів серед чоловіків необхідно надати до офісу ФШУ до 30 січня 2023 року (rating@ukr.net, olegtovchyga@ukr.net ) такі дані:

1.Прізвище, Ім’я шахіста (тренера, супроводжуючої особи або інше), дату народження, № закордонного паспорта.
2.ID FIDE, звання.
3.Статус (гравець, тренер, супроводжуюча особа або інше).
4.Надати інформацію про готель (назву) проживання та тип номеру (1, 2-місний). З ким бажаєте проживати. Дату заїзду та виїзду з готелю.
5.Інформацію про прибуття та від’їзд (дату, час, №№ рейсів, аеропорти).

Нагадуємо про необхідність сплати організаційних внесків (100 Євро) та сплату за проживання до 2 лютого 2023 року. Сплату внеску до ECU можна буде здійснити по прибуттю на місце змагань, але не пізніше 2-го туру.
Виконавча дирекція ФШУ

 
 
17 січня 2023 р.

......
 
Федерація шахів України та закарпатська шахова громадськість щиро вітають президента федерації шахів Закарпатської області Мошака Юрія Михайловича зі знаменною датою – 60-річчям з дня народження та бажають шановному ювіляру міцного здоров’я, щастя, добробуту, довголітнього служіння улюбленій справі.
 
 
10 січня 2023 р.

......
Премія ім. Є.М.Созонова для дітей-шахістів
Відкрито прийом заявок на участь у конкурсі на отримання Премії ім. Є.М. Созонова Всеукраїнського благодійного фонду “Дитячі шахи” за 2022 рік.
Цього року розмір Премії становить:
•Переможець у віковій категорії від 10 до 13 років – 16 000 гривень;
•Переможець у віковій категорії від 14 до 16 років – 16 000 гривень;
•Три призери у віковій категорії від 10 до 13 років – 3000 гривень кожний;
•Три призери у віковій категорії від 14 до 16 років – 3000 гривень кожний.
Премія ім. Є.М. Созонова - загальнонаціональна щорічна приватна премія, започаткована фондом Олени Бойцун “Дитячі шахи” з метою підтримки в Україні талановитих та обдарованих дітей віком від 10 до 16 років, які досягли успіхів як у навчанні в школі, так і грі в шахи. За 2022 рік Премія вручається в восьмий раз. Заявки приймаються до 9-00 6 лютого 2023 року.
Положення про Премію та анкета знаходяться на веб-сайті
 
 
5 січня 2023 р.

......
До уваги шахових арбітрів, організатторів та учасників змагань!
З 1 січня 2023 року вступила в силу нова редакція «Правил шахів ФІДЕ», затверджена на 93-му Конгресі ФІДЕ в Ченнаі (Індія).
Основна зміна в «Правилах»: штраф за неможливий хід у швидких шахах тепер 1 хвилина замість 2, як було у попередній редакції.
Усі інші зміни не мають суттєвого значення і лише уточнюють попередню редакцію.
З новою редакцією «Правил» можна ознайомитися на сайті ФІДЕ. Колегія арбітрів ФШУ найближчим часом виконає роботу по перекладу нової редакції «Правил» і вони будуть розміщені на суддівській сторінці сайту ФШУ.
Нагадуємо, що юридичну силу має тільки англійський варіант «Правил».
Президія колегії суддів ФШУ

 
 
1 січня 2023 р.

...... Рейтинг-лист ФІДЕ на 1 січня 2023 року.
У світову сотню входять 9 шахістів України: Павло ЕЛЬЯНОВ (2706), Ігор КОВАЛЕНКО (2674), Андрій ВОЛОКИТІН (2666), Василь ІВАНЧУК (2664), Кірілл Шевченко (2662), Руслан ПОНОМАРЬОВ (2655), Ілля НИЖНИК (2654), Антон КОРОБОВ (2651), Юрій КРИВОРУЧКО (2649).
До сотні найсильніших шахісток світу входять 5 представниць України: Марія МУЗИЧУК (2523), Анна МУЗИЧУК (2522), Анна УШЕНІНА (2454), Юлія ОСЬМАК (2449), Наталя БУКСА (2405).
У списку ста найсильніших юнаків троє українців: Платон ГАЛЬПЕРІН, Ігор САМУНЕНКОВ, Владислав ЛАРКІН.
У сотні найсильніших дівчат 4 українки: Марія БЕРДНИК, Єлизавета ГРЕБЕНЩИКОВА, Софія ГРИЗЛОВА, Анастасія ГНАТИШИН. 
! Оновлено також національний рейтинг-лист.
 

© Федерація шахів України (2003-2023 рр.)
При використанні матеріалів посилання на www.ukrchess.org.ua обов'язкове!