До Федерації шахів України надходять численні звернення з прохан-ням розповісти про хід та рішення чергового Конгресу ФІДЕ, який нещо-давно відбувся у Греції.
Про це – Президент ФШУ В. Петров.

     Зрозуміло, що людей найбільше цікавлять рішення Конгресу стосовно змагань за звання чемпіона світу серед чоловіків, тим більше, що діючий чемпіон – наш Руслан Пономарьов. До того ж деякі наші ЗМІ вже встигли подати ці рішення якимось покаранням Руслана з боку ФІДЕ. Дійсно, варто з”ясувати, чи так воно насправді, і тут вимальовується  запитання з трьох пунктів. Чи можна вважати порушенням прав Руслана або упередженим до нього ставленням те, що:
    1) Наступний чемпіонат світу за нокаут-системою призначено на квітень-травень 2004 р.
    2) Грати у цьому турнірі Руслану доведеться з першого кола
    3) Переможець цього турніру як чемпіон світу повинен у 2005 р. захищати цей титул у матчі з Г. Каспаровим

Чи треба багато говорити, що дата нокаут-турніру для Руслана означає, що захищати своє звання йому доведеться на півроку пізніше, ніж це передбачалося на початку такого щасливого для нього циклу?
Нагадаємо, що попередники Руслана – О. Халіфман та В. Ананд – в наступних за переможними турнірах грали з першого кола без будь-яких ремствувань і це вважалося цілком справедливим.

Зовсім не так просто з останнім моментом, бо хоча прихильники такого рішення і вважають його логічним і необхідним з точки зору виконання Празьких угод, не так вже й мало тих, хто у цьому починає сумніватися. Але якщо говорити власне про нашого чемпіона, то він неодноразово заявляв, що не проти матчу з Г. Каспаровим. Чи, може, змінив думку?

    І ось тут ми підходимо до речей, які мене дуже хвилюють. Чому на Конгресі не було ані Руслана, ані будь-кого з його представників? Не говорячи навіть про Статут ФІДЕ, чи можна вважати серйозною лінію поведінки помічників чемпіона, які не спромоглися навіть ознайомити Конгрес з його точкою зору? Ще наприкінці серпня ФШУ звернулася до Руслана з пропозицією спільно розглянути ситуацію та напрацювати узгоджену позицію, на що один із його помічників обіцяв якось згодом надіслати до ФШУ свої міркування, та зробити це так і не спромігся. Більше того. До початку Конгресу штаб ФІДЕ розіслав всім його учасникам підбірку матеріалів до порядку денного, добру половину якої складало листування між ФІДЕ і командою Руслана, пов”язане з умовами матчу Пономарьов – Каспаров. Навіть побіжний перегляд цих матеріалів давав привід передбачати, що на Конгресі неодмінно виникнуть серйозні запитання щодо обгрунтованості резонів нашого чемпіона у цьому конфлікті. Здається, елементарна логіка говорить: якщо його помічники переконані у своїй правоті, то чому не зробили навіть найменших спроб переконати в цьому і ін-ших. Чи їм просто нічого було сказати Конгресу і саме тому вони вдалися до свідомого перекручування фактів.

     І тут не слід забувати про те, що така поведінка кидає тінь не лише на Руслана, а й на десятки інших наших гросмейстерів. Але я впевнений, що світове шахове товариство спроможеться відрізнити правду від нісенітниць. І всім членам нашої делегації на дитячій першості світу, що відбувалася паралельно з Конгресом, було дуже приємно і те, як тепло відгукнувся на заключній церемонії Президент ФІДЕ про українських шахістів, і те, що нашого відомого шахового мецената, керівника АТ “Данко” С. Момота за вагомий внесок у розвиток шахів було удостоєно відзнаки ФІДЕ “Golden Merit Award”.

     Так само не слід заплющувати очі і не помічати того, що ФІДЕ зараз переживає непростий, може навіть кризовий, період. Про це говорять і всі періпетії із невідбувшимся матчем, і вкрай непроста ситуація із майбутнім нокаутом. Причин чимало, а на першому плані – відсутність коштів. Саме тому не виключена можливість, що нокаут доведеться розбити на два турніри в різних країнах: в країни, які зголосилися фінансувати чемпіонат, можуть приїхати не всі. Але якщо інших варіантів немає…